Suché zídky

Dotvoření atmosféry krásného domova. Která hospodyně by nechtěla mít kolem rodinného domu nějakou pěknou zahradní skalku, která se stane její opravdovou pýchou? I takzvané suché zídky jsou skutečně nádherným uměleckým dílem. Suché zídky se vyjímají hlavně ve svažité zahradě, kde skvěle dotváří celkový dojem z kompozice zahrady. Zahradní skalky zase můžou okrášlit prázdný prostor vašeho pozemku nebo nějaký netypický terén na Vaší zahradě. Suchá zídka je tvořena z kamene, který se částečně prosype zeminou nebo štěrkem. Vzniklé spáry mezi některými kameny se mohou popřípadně osadit suchomilnými rostlinami.

A navíc, obojí lze udělat na zakázku, pozvěte si odborníky, nechte si poradit a dejte zelenou k realizaci domluveného plánu. Přeci neobětujete několik víkendů na stavbu svépomocí, někdy na to padne i dovolená. To by byla škoda. Rozvažte přibližnou velikost a umístění skalky, která by určitě neměla být pod listnatými stromy (náročná údržba).Velmi důležité je založit skalku na kvalitní půdě, někdy pomůže test zeminy. A samozřejmě, zahradní skalky i suché zídky prostě potřebují odpovídající množství kamenů – ale to není opět problém sehnat i na zakázku. A v neposlední řadě – alpinky si budou libovat na jižním svahu a netřesky si sluneční svit doslova zamilují.

Pro skalku ve stínu nebo polostínu se opět dají vybrat vhodné rostliny, které opět osvěží Vaší zahradu. Pro suché zídky vytvoříme štěrkové lože nebo se dá použít betonový základ. Na takovýto základ pak postavíme suchou zídku z jednotlivých kamenů v řadách. Výška suché zídky by neměla překročit 100 cm, aby si zachovala stabilitu. Šířku v patě necháváme minimálně 30 – 40 cm a na vrcholu 25 – 30 cm. Pro samotné osázení suché zídky volíme hlavně přepadavé nebo nízké skalničky, jako jsou mateřídoušky, netřesky, rozchodníky, tařice a travničky. Patu zídky pak je možné osázet i bohatě kvetoucími skalničkami, jako je třeba levandule a rozrazil. Ty celou kompozici nádherně podtrhnou.

Kontaktujte nás

Pokud by se i vám líbila taková okrasa u vašeho domova, ušetřete si práci, kontaktujte nás.

Kontaktujte nás