Vyvýšené záhony

Existuje možnost svébytného řešení záhonů, které přináší velké množství výhod a řešení i pro neúrodnou půdu. O co se jedná?

V zahradách i na betonovém povrchu se v rámci pěstování výborně uplatňují vyvýšené záhony. Jedná se o pevně ohraničené prostory, nejčastěji obdélníkového tvaru, z různých materiálů, které jsou vyplněny několika vrstvami zeminy a hnojiva, přičemž vytvářejí vhodný prostor k pěstování rostlin a zeleniny.

Jaké výhody přináší vyvýšené záhony?

Důvodem vzrůstající obliby vyvýšených záhonů pro pěstování zeleniny je i množství dalších výhod. Obvyklá výška vyvýšeného záhonu se pohybuje do 50 cm, což usnadňuje zahradníkovi péči o rostliny. K záhonu se nemusí tolik ohýbat, šetří svá záda a kolena.

Zmíněná výška zároveň chrání rostliny před hlodavci, krtky a před volně pobíhajícími domácími mazlíčky, kteří si již tak snadno nemohou rostliny označkovat.

Již žádný plevel

Eliminuje se časté pletí záhonů, taktéž díky výšce.

Vysoce úrodná půda

Z hlediska úrodnosti půdy disponuje tato varianta záhonu další kladnou vlastností. Půda je tvořena z několika částí, které vzájemným působením vytvářejí teplo, zvyšují teplotu půdy a tím i její úrodnost a prodlužují vegetační období, takže můžete svou zeleninu pěstovat déle než do podzimu.

Další nemalou výhodou je zajímavý estetický dojem záhonů v zahradě.

Jak postavit vyvýšený záhon?

Tvorba vyvýšeného záhonu má svůj přesný postup. Stavba vyvýšeného záhonu začíná tvorbou či nákupem vhodné nádoby - vyvýšeného záhonu nebo palisád. Obvyklý a nejvhodnější materiál pro jeho výrobu je tvrdé dřevo - kulatiny nebo betonové palisády. Možných materiálů existuje spousta. Kvalitní a vhodný materiál je pro dobrý výsledek a spokojenost klíčový.

Do nádoby se nejprve umístí fólie a následně případně drenáž. V další fázi se na sebe vrství přírodní materiály - organické hnojivo, kompost a zemina. Vzájemným působením vzniká v půdě teplo a příznivé klima pro rychlejší pěstování zelenin a dobrou výnosnost.

Kontaktujte nás

Máte-li zájem o vyvýšené záhony neváhejte nás kontaktovat. Realizujeme vyvýšené záhony na míru v Brně a okolí.


Kontaktujte nás