Trávníky okrasné, zátěžové, luční i sportovní

Rodinné domy nebo chaty – prostě nic se neobejde bez kvalitního a udržovaného trávníku, který dokresluje atmosféru domova. Ale není trávník jako trávník, je jich hned několik druhů a každý se jistě hodí do jiných podmínek. Pokud váháte, není nad to poradit se s odborníky a klidně si i nechat udělat špičkový trávník na zakázku, vždyť to není nic, za co byste se měli stydět – naopak, kvalita za rozumnou cenu pro nás určitě nepředstavuje problém!

Trávníky se dělí na seté a předpěstované (nebo též „kobercové“). Předpěstované trávníky pak už stačí jen položit a nechat pěkně růst, estetický dojem se dostaví okamžitě. Pokládají se jednotlivé pásy, celá práce může být hotová za opravdu krátkou dobu a nejde vlastně o nic příliš náročného (slupování trávníku do rolí pomocí speciálního stroje dost usnadní celou práci). Naproti tomu setý trávník, to je záležitost na šest měsíců, která si vyžádá i spoustu dodatečných úprav.

Trávníky jsou nedílnou součástí venkovních prostorů a hrají důležitou roli jak v estetickém, tak i funkčním smyslu. Existuje několik různých typů trávníků, které jsou navrženy s ohledem na konkrétní použití a požadavky. Mezi nejčastěji se vyskytujícími typy trávníků patří okrasné, zátěžové, luční a sportovní trávníky.

Okrasné trávníky

Okrasné trávníky jsou zaměřeny na estetický vzhled a slouží jako ozdobný prvek ve venkovních prostorech. Jsou často používány v zahradách u rodinných domů, parcích a veřejných prostranstvích. Okrasné trávníky se vyznačují jemnou texturou, hustotou a krásnou zelenou barvou. Pravidelné sečení a údržba je klíčem k udržení jeho perfektního vzhledu. Pěstování okrasných trávníků vyžaduje pravidelnou zálivku, hnojení a péči o správnou délku trávníku.

Zátěžové trávníky

Zátěžové trávníky jsou určeny pro oblasti s vysokou frekvencí chůze, hraní sportovních her a dalších aktivit. Tyto trávníky jsou vysoce odolné vůči poškození a mají schopnost zotavit se rychle po zatížení. Jsou často používány na sportovních hřištích, dětských hřištích, golfových hřištích a veřejných prostranstvích. Zátěžové trávníky mají silnější kořenový systém a jsou odolné vůči opakovanému šlapání. Pěstování zátěžových trávníků vyžaduje pravidelnou údržbu, včetně hnojení, zálivky a sečení na optimální délku.

Luční trávníky

Luční trávníky jsou charakterizovány přirozeným vzhledem, jsou inspirovány přírodními loukami a skvěle zapadají do krajinného rázu. Tyto trávníky mají rozmanitou vegetaci s různými druhy trávy a květin. Jsou často využívány pro vytváření přírodního prostředí, biodiverzity a podporu životního prostředí. Luční trávníky mají méně nároků na údržbu než jiné typy trávníků a často se nechávají volně růst bez pravidelného sečení. Tím se podporuje různorodost rostlin a přírodní ekosystém.

Sportovní trávníky

Sportovní trávníky jsou speciálně navrženy pro sportovní aktivity, jako je fotbal, golf, kriket, ragby a další. Tyto trávníky musí splňovat specifické požadavky na odolnost a bezpečnost pro sportovce. Jsou často vyšší i hustější než běžné trávníky a mají dobrou odolnost vůči opakovanému zatížení či rychlému pohybu. Sportovní trávníky je nutné pravidelně zastřihovat na přesnou délku. Vyžadují častou údržbu, včetně hnojení, zálivky a ošetřování pro zachování kvality.

Kontaktujte nás