Užitkové zahrady - návrh a realizace

Před tím, než se pustíte do realizace užitkové zahrady, je třeba si vše dobře promyslet a naplánovat, jak ji rozvrhnout. Především je potřeba zohlednit velikost plochy, ale také způsob zalévání. Vše se pochopitelně odvíjí od toho, kolik času chcete, anebo můžete, věnovat péči, kterou jistě užitková zahrada potřebuje.

Užitkové rostliny a keře

Právě podle toho byste měli zvážit i jaké vaše užitková zahrada pojme rostliny. Pokud si na pěstování můžete vyhradit pouze pár hodin týdně, je lepší zvolit spíše nenáročné plodiny, jako jsou kanadské borůvky nebo různé nízké ovocné stromky. Ty totiž v podstatě stačí pouze zasadit a pak v sezóně sem tam zalít. Pokud je zahradničení ale váš koníček, můžete si zasadit třeba jahody, které je především na jaře potřeba obstarat. Anebo pak nějakou tu náročnější zeleninu jako jsou ředkvičky, salát či mrkev. Zapomenout byste neměli ani na místo pro bylinky. Pro ty skvěle fungují třeba vyvýšené záhony. Můžete je například umístit blíže kuchyni než ostatní zeleninu. Tak budou vaše bylinky vždy při ruce a můžete si skočit pro čerstvé přímo během vaření.

I užitková zahrada může být krásná

Praktičnost a smysluplnost jsou ale rozhodně ta hesla, kterými byste se měli řídit při plánování a zakládání užitkové zahrady. Ať už plánujete užitkové keře do zahrady nebo toužíte mít vyvýšené záhony pro všechny rostliny ve vaší užitkové zahradě. Dávno již není pravdou, že je třeba zahradu pro pěstování zcela oddělit od té okrasné části. Ba naopak. Současným trendem je snaha uspořádat celkově zahradu tak, aby ta užitková i okrasná spolu korespondovala a dohromady obě lahodily oku svých obyvatel i návštěvníků. Pokud se vše povede, mnohdy si tyto dvě zahrady ve své kráse i konkurují. Ona totiž i taková zelenina může mít své kouzlo.

Kontaktujte nás

Máme na svědomí takové užitkové zahrady, jejichž místem je Brno a jeho okolí. Pomůžeme vám s dobrou kompozicí i dokonalým vzhledem. Díky nám můžete mít vaši zahradu připravenou tak, abyste měli vše krásně po ruce a nemuseli se zbytečně dřít. A zároveň vás těšil pohled na všechnu tu zeleň okolo. Nic nechutná tak dobře jako doma vypěstovaná zelenina a ovoce. S námi ale navíc budete mít při sklizni v zahrádce také dobrý pocit, protože kolem sebe budete mít krásné prostředí užitkové zahrady, která si s tou okrasnou jen tak nezadá.